Høtteskak, lørdag den 28. august 2021
Vojens Høtte – den årlige byfest i Vojens – er i år nr. 52 i rækken. Høtteskak har været en tradition næsten lige så længe. Vi har spillet forskellige steder i byen – udendørs med almindeligt materiel. Altid lørdag formiddag og for det meste under åben himmel med alt hvad det indebærer i et klima som det danske. Ikke desto mindre foretrækker vi solskinsvejr uden alt for mange sekundmeter vind 🙂 . Så er der mange mennesker på gaden, og brikkerne blæser ikke væk!
Høtteskak går ud på, at Vojens Skakklubs medlemmer stiller sig til rådighed for alle, der har lyst til at spille
skak.
Vi spiller lynpartier, hvor klubmedlemmer får 5 minutter, mens udfordrere får 10 minutter på uret.
Hvis et klubmedlem taber et parti, skal modstanderens navn noteres, og så er der en lille præmie til de modstandere der scorer mindst 3 sejre mod mindst 3 forskellige klubmedlemmer.
Successen er hjemme, hvis det lykkes at lokke nye skakspillere hen i klubben. Det lykkes ikke altid på kort sigt, men det er under alle omstændigheder en god måde at synliggøre skakspillet på lokalt.
