Formanden blev hædret som Æreshertug 2025
For små 3 uger siden blev jeg kontaktet af Haderslevs borgmester Mads Skau, der fortalte, at “komiteen” havde udvalgt mig blandt årets kandidater til titlen som Æreshertug i Haderslev 2025.
Jeg fik ikke at vide, hvem der havde foreslået mig, eller med hvilken begrundelse det var sket. Jeg takkede naturligvis ja med en formodning om, at det var i kraft af mit frivillige arbejde, jeg havde kvalificeret mig til æren. Det vil lige nu sige mine formandshverv i henholdsvis Vojens Skakklub og Forum Vojens.
Jeg måtte så gå med hemmeligheden indtil i lørdags (31. maj), hvor borgmesteren foretog udnævnelsen foran masser af borgere ved domkirken i Haderslev. Her var jeg ikke helt alene, idet jeg bl.a. havde inviteret mine bestyrelseskolleger Ole og Mogens til at være med, da jeg blev udnævnt.
I dagens taler var det Forum Vojens, der fyldte mest, men skakklubben blev nævnt i flere omgange af flere talere – og naturligvis også i min takketale.
Det er en stor ære at blive æreshertug, og det blev en mindeværdig dag, hvor solen skinnede og gav de bedste forudsætninger for en vellykket Hertug Hans Festival i Damparken.
Æreshertugen begaves med en historisk klædedragt i form af en kappe, en (sjov) hat og en kæde med messingplade og navn. Desuden er der støbt en navneplade ned i gadebelægningen ved Stormklokken i Haderslev, hvor der er en slags “hall of fame” for tidligere modtagere af hertugtitlen.
Man kan nemt google sig til yderligere læsning om Hertug Hans den Ældre, om Hertug Hans Festivalen og de tidligere Æreshertuger.
I kan finde et par billeder fra dagen her.
Desuden presseomtaler i Jydske Vestkysten, Haderslev Ugeavis og Der Nordschleswiger
For at slå hovedet på sømmet fik jeg på Delegeretmødet i Dansk Skak Union i Påsken (in absentia) overrakt et DSU-hæderstegn, så lige nu mangler jeg ikke anerkendelse.